VisitImotski.com | TZ Imotski

Polski

 

MIESZKANIE   |   OFERTA GASTRONOMICZNA   |   ZDJĘCIE   |   WIDEO   |   DZIALANIA


INFORMACJE SERVICE 


 
IMOTSKA KRAJINA

To historyczna nazwa terenów, które znajdują się w zapleczu masywu Biokova. W przeszłości Imotska krajina obejmowała również część przygraniczną Bośni i Hercegowiny, a istniejące rozgraniczenie powstało w wyniku podpisania pokoju w Požarevcu, kiedy to zakończyły się konflikty Republiki Weneckiej i Cesarstwa Osmańskiego podczas Śiódmej Wojny Turecko-Weneckiej.

Topana
Topana

Kluczową rolę w życiu tego regionu ma Imotsko Polje. Między jego prawie płaską powierzchnią i górskim masywem Biokova (1762 m) znajdują się duże krasowe tereny, na których zmieniają się szeregi wzgórz i zatok. Ploje i tereny krasowe w jego bezpośredniej okolicy bogate są w wodę. Wzdłuż całego polja przebiega rzeka Vrljika, a w jego północno-zachodniej części w chłodnych miesiącach tworzą się tereny zalewowe - Prološko blato. Dzięki nim polje posiada świetne warunki dla rolnictwa. Na terenach krasowych na północ od polja znajdue się kilka jezior krasowych, z których znana jest Imotska krajina.
Niedaleko od Imotskog polja na stoku wzgórza Podi znajduje się miasto Imotski. Rozwinęło się pod średniowieczną twierdzą, która była centrum chorwackiej żupaniji, którą w X wieku bizantyjski cesarz Konstantyn Profirigenet (τά Ημοτα) zapisał. Pozostałe ważne miejscowości znajdują się na samej granicy polja. Proložac (na północnozachodniej granicy) i Zmijavci i Runovići (na południowowschodniej granicy). Z miejscowości znajdujących się dalej od polja warto wymienić Zagvozd i zachodnie wioski: Studenci, Lovreć, Cista…

Powierzchnia 612 km2
Liczba mieszkańców 29 721 (2011.)
Gęstość zaludnienia 48,5 osoby/km2

Region Imotski znany jest ze swojej tradycji i kultury. Wzmianki o nim znajdują się w ludowej balladzie o Asanaginici, która została przetłumaczona na liczne języki europejskie i światowe. Region Imotski znany jest z gangi – tradycyjnego śpiewania pochodzącego z początku XX wieku. Ganga to grupowy śpiew, w którym jeden z wokalistów wypowiada wersy, a pozostali wokaliści tworzą akompaniament imitujący instrumenty ludowe. Region Imotski również ma swój wkład w literaturę chorwacką XX wieku. Największe zasługi miał tutaj wielki poeta Tin Ujević (1891 – 1955) oraz pisarzowi Ivanovi Raosowi (1921 - 1987), poecie Vladu Gotovcu (1930 - 2000) oraz autorowi pamiętników z podróży i tłumaczowi Dinkovi Štambakowi (1912 – 1989).

10 wybranych atrakcji:

 1. Centrum miasta Imotski rozwinęło się poniżej średniowiecznej twierdzy. Już od wczesnego średniowiecza Imotski miał ważną funkcję administracyjną, mimo że pod względem liczby mieszkańców był niewielki. Najbardziej intensywny rozwój miasta został zanotowany w XIX i XX wieku. W jego strukturze urbanistycznej rozpoznawalne są cztery ulice prowadzące wzdłuż połączone licznymi pionowymi przejściami oraz schodami. W dobrze zachowanym i chronionym centrum miasta wyróżniają się domy różnych neostylów oraz secesyjne (dom Benzon), a szczególną atmosferę tworzą liczne obiekty o bardziej skromnej wartości architektonicznej zbudowane w tradycji lokalnego budownictwa ludowego. Z pozostałych obiektów ze względu na swoje znaczenie wyróżniają się klasztor franciszkański i kościół oraz kompleks Zakładu Opieki Zdrowotnej (obok wejścia do Modergo Jeziora) i fabryka tytoniu (Dogana).

  Niebieskie Jezioro
  Niebieskie Jezioro
 2. Jeziora imotskie to dwa krasowe jeziora znajdujące się niedaleko centrum miasta. Modro jezero (Niebieskie Jezioro) to ogromna jama o głębokości około 150 m w południowej części i około 290 w części północnej. Poziom wody w tym jeziorze w ciągu roku się waha – czasami jej głębokość osiąga ponad 100 m, ale nierzadko wczesną jesienią jezioro zupełnie wysycha i wtedy na dnie jeziora rozgrywany jest tradycyjny mecz piłki nożnej, w którym biorą udział zespoły składające się z zawodników którzy mieszkają nad samym jeziorem. Pod koniec XIX wieku zbudowano ścieżki (1100 m) po których można zejść do samej wody. Crveno jezero (Czerone Jezioro) nazwane została od niesamowitych skał w kolorze czerwonym, znajduje się około 1,5 km na zachód od centrum miasta. Głębokość wody w tym jeziorze czasami przekracza 300 metrów, a ogólna głębokość jamy jeziora od dnia (pod poziomem morza) do najwyższego punktu – północnej części wynosi około 550 m. Dotychczasowe badania nie potwierdziły istnienia połączenia wodnego między tymi dwoma fenomenami przyrody.
 3. Zbiory imotskie to zbiory najważniejszych materialnych pozostałości z historii Imotskiego i Imotskiej krajiny. Zbiór klasztoru franciszkańskiego jest starszy i bogatszy. Składa się z dziewięciu odrębnych zbiorów, wśród których jest zbiór archeologiczny i etnograficzny oraz zbiór obrazów artystycznych (pinakoteka) z cennymi działami z XVII – XX wieku. Nowszy i o nieco mniejszy zbiór regionalny znajduje się w części kompleksu przemysłowego Dogana na Điradzie. Tutaj obok zbioru archeologicznefo, historycznego i numizmatycznego można zobaczyć również eksponaty z codziennego życia miasta i okolicznych wiosek oraz pomieszczenie literata Dinka Štambaka.

  Prološko blato
  Imotski
 4. Prološko blato znajduje się w północnozachodniej części polja, jest jednym z ostatnich zalewowych polji krasowych w Chorwacji. W sezonie deszczowym (jesień-zima) wody z terenów Studenci i Ričica spływają do Prološkiego jeziora, które potem przez swój południowy brzeg wylewa się i dlatego tworzy się teren zalewowy (Blato). Z wody wystaje wysepka Manastir, na której znajdują się pozostałości klasztoru franciszkańskiego z XVII wieku. Na terenie krasowym przy samym północnym brzegu Prološkiego jeziora znajdują się jeszcze trzy mniejsze jeziora, które wraz z nim i Blatem tworzą jedną całość. Wśród tych jezior najciekawsze jest Galipovac, który ma głębokość około 80 metrów.

  Vrljika
  Vrljika
 5. Vrljika to rzeka która wpada pod ziemię, przepływa ona przez Imotsko polje w z północnegozachodu na południowywschód. W swoim górnym cieku chroniona jest jako rezerwat ichtiologiczny. Wody te zamieszkują zagrożone gatunki: imotska gaovica (gatunek endemiczny) i raki rzeczne. Źródło Vrljiki to kilka źródeł (Opačac, Utopište, Dva oka). Obok nich wzniesiono Zieloną Katedrę – miejsce, gdzie tradycyjnie obchodzony jest Dzień Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia). Przy samej drodze, obok źródła Utopište została w XIX wieku zbudowany jednonawowy kościół Matki Boskiej na Durmiševcu. Posiada cenny inwentarz, do któ®ego należą drewniana ambona i kopia obrazu Matki Boskiej Sinjskiej, olej, dzieło nieznanego mistrza.

  Bazylika v Zmijavci
  Bazylika v Zmijavci
 6. Bazylika v Zmijavci jedna z najcenniejszych pozostałości wczesnochrześcijańskich w całej Imotskiej krajinie. Trzynawowa bazylika z chrzcielnicami i grobowcami pochodzi z V i VI wieku. W dobrze zachowanym znalezisku widać, że bazylika w swojej zachodniej części posiada trzyczęściowe wejście, a we wschodniej części dwie apsydy (półkoliste zakończenie bazyliki). W północnej nawie bazyliki, przy ścianie zachodniej znajduje się okrągła studnia do chrzczenia.. Obok bazyliki są pozostałości chrzcielnicy.
 7. Stećki to średniowieczne nagrobki z wyrzeźbionymi obrazami z życia codziennego. Najwięcej można ich zobaczyć w Bośni i Hercegowinie, ale są też w wielu miejscach w Imotskiej krajinie (Cista Velika, Lovreć, Proložac, Zagvozd…). W lokalizacji archeologicznej „Crljivica” niedaleko Cisty Velikiej znajduje się największa i najważniejsza grupa stećków w Chorwacji. Na tym średniowiecznym cmentarzu (XIV – XV wiek) znajduje się około 90 zachowanych stećków. W jego bezpośrednim pobliżu znajduje się siedem średniowiecznych studni.
 8. Glumci u Zagvozdu (Aktorzy w Zagvozdzie) to impreza, która odbywa się od 1998 roku z inicjatywy aktora Vedrana Mlikoty. Gościnnie przyjeżdżają tu zespoły teatralne z całej Chorwacji i czasami organizowane są wieczory muzyczne. Ten festiwal letni jest jednym z najważniejszych fenomenów kulturalnych w Chorwacji, a Plac Aktorów w Zagvozdzie jest jednym z najważniejszych miejsc dla wszystkich miłośników kultury, którzy są w jego pobliżu.
 9. Wejście na Biokova z północnej strony masywu górskiego to szczególne przeżycie dla miłośników przyrody. Jest wiele wyznaczonych szlaków i schroniska górskie. Ze względu na atrakcyjność należy wymienić wejście na św. Iliję (wyjście z wioski Dedići u Rastovcu) i wejścia na św. Jure (wyjście z wioski Milići w Zagwozdzie lub przełęczy Turija kod Župe).

  Specjały regionu Imotskiego
  Specjały regionu Imotskiego
 10. Specjały regionu Imotskiego są ważnym elementem oferty turystycznej tego regionu. Obok dań tradycyjnych z rożna i z pieca oraz szynki wędzonej, najważniejszy jest najbardziej znany ser dalmatyńskiej zagory – studenački sir, który produkowany jest z tłustego mleka krowiego z północnozachodniegj, części górskiej Imotskiej krajiny. Poza słonymi specjałami, Imotski znany jest ze swoich ciast migdałowych i orzechowych. Obok tortu imotskiego, najbardiej popularne są rafijoli – ciasto z ciasta nadziewanego orzechami mielonymi i migdałami z dodatkiem aromatów.

       

 


RENT A CAR Imotski

Kalendar događanja

October 2017
M T W T F S S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Vollo - Bookiranje svih vrsta karata online

Discover Imotski