VisitImotski.com | TZ Imotski

Čestina

 

UBYTOVÁNÍ   |   GASTRONOMICKÁ NABÍDKA   |   FOTO   |   VIDEO   |   AKTIVITY


INFORMACE O SERVISU 


 
IMOTSKÁ KRAJINA

Je historický název území, které se nachází za horským masivem Biokova. V minulosti Imotská krajina zahrnovala také příhraniční část Bosny a Hercegoviny a stávající hranice vzniklo v důsledku uzavření mírové dohody v Požarevci, kdy také skončily konflikty Benátské republika a Osmanského císařství v době Sedmé Turecko-benátské války.

Topana
Topana

Klíčovou úlohu životě tohoto regionu má Imotské polje. Mezi jeho skoro plochým povrchem a horským masivem Biokova (1762 m) se nacházejí velké krasové terény, na kterých se mění celé řady hor a zátok. Polje a krasová území v jeho přímém okolí mají bohatství vody. Podél celého polje prtéká řeka Vrlika, a v jeho severozápadní části v chladných měsících jsou zelená území, kde se rozlévá řeka - Prološko blato. Díky ním polje má skvělé podmínky pro zemědělství. Na krasových územích na sever od polje se nachází několik krasových jezer, pro která je Imotská krajina známá. Nedaleko od Imotského polje na svahu hory Podi se nachází město Imotski. Město vzniklo pod středověkou tvrzí, která byla centrem chorvatské županije, kterou v 10 století byzantský císař Konstantin Profirigenet (τά Ημοτα) zapsal. Ostatní důležité obce se nacházejí na samotné hranici polje. Proložac (na severozápadní hranici) a Zmijavci a Runovići (na jihovýchodní hranici). Z míst, která se nacházejí dále od polje je třeba zmínit Zagvozd a západní vesnice: Studenci, Lovreć, Cista…

Plocha 612 km2
Počet obyvatel 29 721 (2011.)
Hustota zalidnění 48,5 osoby/km2

Region Imotski je známí ze své tradice a kultury. Zmínky o něm se nacházejí v lidové baladě o Asanaginici, která byla přeložena na mnohé evropské a světové jazyky. Region Imotski je znám ze gangy – tradičního zpěvu pocházejícího z počátku 20 století. Ganga je skupinový zpěv, ve kterém jeden ze zpěváků vypovídá slova, a ostatní zpěváci tvoří doprovod imitující lidové hudební nástroje. Region Imotski má také svůj vklad do chorvatské literatury 20 století. Největší zásluhy zde měl velký básník Tin Ujević (1891 – 1955) a spisovatel Ivan Raos (1921 – 1987), básník Vlado Gotovac (1930 – 2000) a auto cestopisů a překladatel Dinko Štambak (1912 - 1989).

10 vybraných zajímavostí:

 1. Centrum města Imotski vzniklo pod středověkou tvrzí. Již od raného středověku Imotski měl důležitou správní funkci i přes to že neměl velký počet obyvatel. Nejintenzivněji se město vyvíjelo v 19 a 20 století. V jeho urbanistické struktuře jsou viditelné čtyři ulice, které vedou podél města a jsou spojené četnými kolmými přechody a schody. V dobře zachovaném a chráněném centru města se odlišují domy z různých neostilů a secesní domy (dů, Benzon) a zvláštní atmosféru tvoří četné obejkty, které maji menší architektonickou hodnotu a jsou postaveny v tradici lokálního lidového stavitelství. Z ostatních objektů vzhledem na svůj význam se odlišuje františkánský klášter a kostel a komplex Ústavu pro zdravotní péči (u vchodu k Modrému jezeru) a továrna tabáku (Dogana).

  Modrémo jezero
 2. Imotská jezera jsou dva krasová jezera nacházející se blízko centra města. Modro jezero (Modré jezero) je velká jáma hloubky cca 150 m v jižní části a cca 290 m v severní části. Hladina vody v tomto jezeru se během roku mění – někdy její hloubka činí přes 100 m, ale často na začátku podzimu jezero úplně vysychá a potom se na dně jezera hraje tradiční zápas v kopané, kterého se účastní týmy hráčů, kteří bydlí u samého jezera. Koncem 19 století byly postaveny stezky (1100 m) po kterých je možné se dostat k vodě. Crveno jezero (Červené jezero) dostalo název od neuvěřitelných stěn červené barvy, nachází se cca 1,5 km na západ od centra města. Hloubka vody v tom jezeru někdy přesahuje 300 metrů, a obecně hloubka jámy jezera od dna (pod úrovní moře) do nejvyššího bodu – v severní části činí cca 550 m. Doposud provedené průzkumy nepotvrdily existenci vodního spojení mezi těmi dvoumi přírodními fenomény.
 3. Imotské sbírky to jsou sbírky nejdůležitějších materiálních zůstatků z historie IMotského a Imotské krajiny. Sbírka františkánského kláštera je starší a bohatší. Skládá se z devíti sbírek, mezi kterými je archeologická a etnografická sbírka a sbírka uměleckých obrazů (pinakoteka) s cennými malbami ze 17 - 20 století. Novější o něco menší regionální sbírka se nachází v části průmyslového komplexu Dogana na Điradě. Zde kromě archeologické, historické a numizmatické sbírky je možné se podívat i na exponáty z každodenního života města a okolních vesnic a místnost spisovatele Dinka Štambaka.

  Prološko blato
  Imotski
 4. Prološko blato se nachází v severozápadní části polje, je jedním z posledních krasových polí v Chorvacku. V dešťovém období (podzim-zima) vody z míst Studenci i Ričica se slévá do Prološkého jezera, které se potom přes svůj jižní břeh vylévá a proto vzniká území pro tuto vodu (Blato). Z vody vyčnívá ostrůvek Manastir, na které se nacházejí trosky františkánského kláštera ze 17 století. Na krasovém území u samotného severního břehu Prološkého jezera se nacházejí ještě tři menší jezera, která s ním a Blatem tvoří jeden celek. Mezi těmito jezery je nejzajímavější Galipovac, který ma hloubku cca 80 metrů.

  Vrljika
  Vrljika
 5. Vrljika je řeka která vpadá pod zem, protéká Imotským poljem ze severozápadu na jihovýchod. Ve svém horním běhu je chráněná jako ichtyologická rezervace. V těchto vodách žijí ohrožené druhy: imotska gaovice (endemický druh) a říční raky. Pramen Vrljiky se skládá z několika pramenů (Opačac, Utopište, Dva oka). U nich byla postavena Zelená katedrála – místo, kde se tradičně slaví den Vstoupení do nebe Panny Marie (15. srpna). U samé silnice, u pramene Utopište byl v 19 století postaven jednolodní kostel Matky Boží na Durmiševcu Má cenné vybavení, ke kterému patří dřevěná kazatelna a kopie obrazu Matky Boží Síňské, olje, dílo neznámého mistra.

  Bazilika ve Zmijavcích
  Bazilika ve Zmijavcích
 6. Bazilika ve Zmijavcích je jeden z nejcennějších ranokřesťanských pozůstatků v celé Imotské krajině. Třílodní bazilika s místy pro křtění a hroby pochází z 5 a 6 století. V dobře zachovaném nalezišti je patrné, že bazilika ve své západní části má vchod skládající se ze tří částí, a ve východní části jsou dvě apsidy (polokružní ukončení baziliky). V severní lodi baziliky, u západní zdi se nachází kulatá studna pro křtění. U baziliky jsou pozůstatky místa pro křtění.
 7. Stećci to jsou středověké náhrobky s obrazy z každodenního života. Nejvíce je jich v Bosně a Her egovině, ale jsou také v mnoha místech v Imotské krajině (Cista Velika, Lovreć, Proložac, Zagvozd…). V archeologické lokalizaci „Crljivica“ blízko Cisty Veliké se nachází největší a nejdůležitější skupiná stećků v Chorvacku. Na tom středověkém hřbitově (14 – 15 století) se nachází cca 90 zachovaných stećků. V jeho bezprostřední blízkosti se nachází sedm středověkých studen.
 8. Glumci u Zagvozdu (Herci v Zagvozdu) je událost, která se koná od 1998 roku z iniciativy herce Vedrana Milkoty. Účastní se jí divadelní skupiny z celého Chorwacka a někdy se organizují hudební večery. Tento letní festival je jedním z nejdůležitějších kulturních fenoménů v Chorvacku a Náměstí Herců v Zagvozdu je jedním z nejdůležitějších míst pro všechny milovníky kultury, kteří jsou blízko.
 9. Vstup na Biokova ze severní strany horského masivu je výjimečný zážitek pro milovníky přírody. Je zde mnoho vyznačených stezek a horské chaty. Vzhledem k atraktivnosti je třeba zmínit vstup na sv. Iliju (vstup z vesnice Dedići u Rastovcu) a vstupy na sv. Jure (vstup z vesnice Milići v Zagvozdu nebo přechod Turija u Župy).

  Speciality Imotského regionu
  Speciality Imotského regionu
 10. Speciality Imotského regionu jsou důležitým prvkem turistické nabídky toho regionu. Kromě tradičních pochoutek z rožně a z pece a uzené šunky, nejdůležitější a nejznámější je sýr z dalmatinské zagory – studenački sir, který se vyrábí z plnotučného mléka ze severozápadní horské části Imotské krajiny. Kromě slaných specialit, Imotski je známý ze svých mandlových a ořechových koláčů. Kromě imotského dortu nejpopulárnější jsou rafijoli – koláč z těsta plněného mletými ořechy a mandlemi s dodatkem aroma.

       

 


RENT A CAR Imotski

Kalendar događanja

October 2017
M T W T F S S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Vollo - Bookiranje svih vrsta karata online

Discover Imotski